Що заважає запуску ринку електроенергії: можливий стрибок цін на е/е

2019-04-12 15:01:36

 Проблема №5. Можливий стрибок цін на е/е. Без державного регулювання найбільші виробники можуть задерти ціни набагато вище адекватного ринкового рівня, навіть при наявності імпорту. Пропускна здатність перетоків з іншими країнами обмежена. А в разі прийняття політичного рішення про заборону імпорту з РФ, ціни в інших країнах мало вплинуть на ринкову ціну е/е в Україні.

 У першому півріччі 2019 року Оптова ринкова ціна е/е (ОРЦ) склала 1618,42 грн за МВт * год. ОРЦ - це середня ціна е/е, яка формується розподілом всієї виручки генерації на обсяг виробництва е/е.

 Прогнозна модель "Укренерго" передбачає, що середня ринкова ціна е/е після запуску ринку складе близько 1400 грн за МВт * год. Це набагато нижче нинішньої ОРЦ.

 Згідно з цим моделювання, ціни для АЕС ( "Енергоатом") і ГЕС ( "Укргідроенерго") виростуть порівняно з встановленим тарифом, а для ГК ТЕС (ДТЕК) - знизяться.

 Вид генерації Середньозважений тариф за 2018 рік, грн / МВт * год Прогнозна ціна після запуску ринку, грн / МВт * год
 АЕС, Атомні електростанції 551 900
 ГЕС, Гідроелектростанції 711 1500
 ГК ТЕС, Генкомпанії теплоелектростанції 1778 1500
 ТЕЦ, Теплоелектроцентралі 2144 2200
 ВДЕ, Поновлювані джерела енергії 5041 5000
 Середньозважена ціна ВДЕ зміниться тільки за рахунок співвідношення введення в експлуатацію нових станцій - вітрових, сонячних, біогазових установок і т.д. А також - за рахунок зміни курсу національної валюти, якщо воно буде.

 Тариф для окремих видів ВДЕ фіксований в євро і гарантований законом, який поки що не змінювався.

 Окрема проблема з ТЕЦ. Вони не можуть працювати в повністю ринкових умовах. Багато з них працюють на природному газі, ціна якого в Україні не конкурентна.

 Однак відключити ТЕЦ не можна, тому що вони працюють як когенерація - виробляють тепло для централізованої подачі гарячої води і опалення в зимовий період. НКРЕКУ і Міненерго ще доведеться розробити механізм компенсації для ТЕЦ, щоб забезпечити їх роботу в новому ринку.

 Чи буде ринок? Відповідь на це питання не дасть ніхто. Для того щоб відкласти введення ринку електроенергії з 1 липня 2019 року, Верховна Рада повинна внести зміни в закон про ринок електроенергії.

 З іншого боку, в умовах парламентських виборів, які повинні відбутися в жовтні 2019 року, перенесення запуску ринку може затягнутися на довгі роки.

 Зараз драйвером запуску ринку є міжнародні донори, НЕК "Укрєнерго", НКРЕКУ і Мінфін. З учасників активно готуються запуску ринку і сприяють йому "Укргідроенерго", "Донбасенерго" Максима Єфімова, "Укртеплоенерго" (оперує чотирма ТЕЦ) Анатолія Шкрібляка, оператори систем розподілу (обленерго) і енергетичні трейдери.

 Міненерговугілля і "Енергоатом" саботують ринок. Зокрема, Міненерговугілля під керівництвом Ігоря Насалика затримує підготовку документів, необхідних для запуску ринку. "Енергоатом" не хоче відповідати за дотації населенню і ВДЕ.

 ДТЕК, як і під час підготовки профільного закону, намагається або відкласти запуск ринку, або забезпечити собі вигідніші умови, виключивши фактори конкуренції: дешевий ресурс "Енергоатому" і імпорт е/е.