Рейтинг прибуткових і збиткових українських банків

Банківська система підвела підсумки роботи перших трьох місяців 2017 року. Платоспроможні банки закінчили перший квартал з чистим прибутком в 5 млрд. грн, хоча ще рік тому результатом аналогічного періоду був збиток в 8 млрд. грн. 70 банків з 90 платоспроможних отримали прибуток в 6,87 млрд. грн, 20 банків залишалися збитковими.

Кращі результати отримали найбільші банки з іноземним і приватним капіталом, а також державні банки. Сукупний чистий прибуток іноземних банків, за даними НБУ, склав 1,88 млрд. грн, більша частина з якого доводиться на Райффайзен Банк Аваль. Австрійці в першому кварталі заробили 1,7 млрд.грн. Підсумком роботи минулого році став прибуток в розмірі 3,8 млрд. грн. Голова правління Авалю, Володимир Лавренчук пояснив, що такий результат став можливим після перегляду бізнес-моделі банку, зміни системи управління і оптимізації відділень. Друге місце в списку зайняв державний ПриватБанк. Напередодні прес-служба банку повідомила про прибуток в 5 млрд. грн в першому кварталі, втім в статистиці НБУ вказана цифра 1,1 млрд. грн. За інформацією банку, його фінансовий результат до кінця року буде головним чином залежати від доформування резервів за активними операціями та переоцінки активів, прийнятих в якості погашення проблемних кредитів. В цілому прибуток державних банків за вказаний період склав 3 млрд. грн.

На третьому місці по прибутку - український ПУМБ. У першому кварталі банк заробив 585 млн. грн., при цьому прибуток банку за весь минулий рік склав 367 млн. грн. Голова правління банку Сергій Черненко пояснює такий результат зменшенням відрахувань в резерву.

У п'ятірку найбільш прибуткових банків також увійшли західні Креді Агріколь та Сітібанк. Американський Сіті залишався в плюсі на протязі всього періоду кризи. За підсумками минулого року банк заробив - 1,7 млрд. грн., в 2015 прибуток банку склав 1,6 млрд. грн., в 2014 - 1,5 млрд. грн. Сітібанк відрізняється своїм консервативним підходом в обслуговуванні і співпрацює виключно з корпоративними клієнтами.

За даними НБУ, в першому кварталі банки відрахували в резерви 6,33 млрд. грн., в той час як в аналогічний період 2016 року - 11,34 млрд. грн. На прибутковість банківської системи позитивно вплинуло не тільки скорочення відрахувань в резерви, але і приріст відсоткових і комісійних доходів. За три місяці 2017 року в порівнянні з січнем-березнем 2016 року банки наростили чистий відсотковий дохід на 13,3%, і чистий комісійний дохід - на 16,8%.

Серед найбільш збиткових банків - російські. Найбільший мінус в 351,7 млн. показав ВТБ. Банк уже кілька років поспіль працює в збиток, в 2016 році він становив 6,8 млрд. грн., в 2015 - 4,5 млрд грн. Як повідомив заступник голови правління російського ВТБ Герберт Моос, через санкції, банк в першому кварталі змушений був зарезервувати понад 7 млрд. рублів ($ 123 млн).

На другому місці за збитками - Укрсоцбанк. У цьому кварталі банк заробив мінус в 200 млн. грн. У минулому році Укрсоц закінчив з мінусом в 14,754 млрд. грн, в 2015 - 2,611 млрд. грн. Як і в попередні періоди збиток банку в минулому кварталі обумовлений якістю кредитного портфеля. У той же час в банку розраховують на прибуток вже в другій половині 2017 року.

У число збиткових увійшов російський державний Промінвестбанк, який не показував прибутку вже кілька років. З 2016 збиток банку склав 4,2 млрд. грн., в 2015 - 20,3 млрд. грн. Такий результат також пов'язаний з доформуванням резервів.