Як українці можуть виводити свої гроші за кордон?

З 3липня почали діяти нові правила Нацбанку, які дозволили людям виводити з країни кошти за спрощеною системою до $ 50 тисяч на рік. Спрощується вона тим, що більше не потрібно довго і нудно отримувати в НБУ індивідуальну ліцензію (до 30 діб), надаючи цілу купу документів. А можна оперативно отримати новий вид дозволу в віддаленому режимі - електронну індивідуальну валютну ліцензію.

Вона дозволяє пересічним громадянам виводити за кордон гроші для трьох цілей:

• для інвестицій за кордон;
• для розміщення коштів на власних рахунках за межами України;
• для виконання зобов'язань перед нерезидентами за договорами страхування життя.

Для отримання нової ліцензії достатньо звернутися в український банк, в якому у вас відкритий рахунок, і одночасно підтвердити легальне походження грошей на ньому - скажімо, принести довідку про відповідну зарплату, купчу на квартиру або копію спадщини. Після цього буде потрібно лише документом підтвердити цільове використання коштів за кордоном. Наприклад, надати контракт на покупку будинку за кордоном або документ від європейського банку, який готовий прийняти вашу інвестицію з українського рахунку.

У той же час банкіри підтвердили - описаний механізм отримання нового виду ліцензії поки носить лише теоретичний характер. Їхні клієнти ще не встигли перевірити його на практиці за останні дні. Проте, свій цінник за консалтинг і технічну допомогу за отримання електронної ліцензії від Нацбанку деякі фінансисти вже склали. Наприклад, в Правекс-банку повідомили, що у них таке супровідне обслуговування коштує 5 тис. грн.

До речі, саме на банки, а не на НБУ, покладена вся відповідальність за перевірку всіх поданих людиною документів. Банкірам доведеться оцінити достовірність усіх поданих паперів: як про походження ваших грошей, виведених за кордон, так і про підтвердження цільового використання коштів.

Адвокат, партнер АО «СК ГРУП» Юлія Курило повідомляє, що найчастіше гроші виводять за кордон напередодні переїзду на ПМЖ, покупки нерухомості і перед запуском бізнесу за кордоном.

Швидше за все, дозволу на вивід $ 50 тисяч на рік отримуватимуть люди, які вже мають базові вклади за кордоном. Навряд чи цієї суми вистачить для початку нового життя за кордоном.

«Найпопулярнішими юрисдикціями для виведення грошей в українців є балтійські країни, Словаччина, Чехія, Польща, трохи рідше Кіпр, Греція, Іспанія», - додала Курило.